Odjeli i zbirke
Kulturno-povijesni odjel
Počeci Odjela gotovo se podudaraju s početkom rada Muzeja 1952. godine, oboje pod vodstvom ravnateljice Ivane Vrbanić, čija je prva kulturno-povijesna izložba bila „Karlovac u 19. stoljeću” (1957.). Fundusu Odjela pribrojena su dva od svega četiri sačuvana predmeta što su ih Muzeju još 1911. godine namijenili ugledni karlovački donatori odazivajući se na poziv tada osnovanog Muzealnog odbora za pomoć u sabiranju starina: bicikl velociped (darovao Hugo Lukšić) i metalna škrinja. Odjel su potom vodili Petar Skutari (1973. – 1979.), Marinka Mužar (1979. – 1990.), Nikica Jakšić (1990. – 1991.), Nikola Albaneže (1994. – 1998.). Od 1998. godine Kulturno-povijesni odjel vodi kustos Igor Čulig.
Raznorodnost i rastući opseg zbirki s vremenom su doveli do nove raspodjele fundusa, odnosno do redefiniranja djelovanja između Kulturno-povijesnog i mlađeg, Povijesnog odjela. Razvrstavanje u zbirke provedeno je 2010. godine.
Najvažnija zadaća Odjela jest prikupljanje svjedočanstava života u okruženju karlovačkog urbanog prostora i kućanstava, iz čega nastaje sljedeći sustav zbirki: Zbirka arhitektonskih elemenata i ulične opreme, Zbirka namještaja, Zbirka posuđa i pribora, Zbirka ambijentalnih i priručnih tehnikalija, Zbirka posoblja i ambijentalnih ukrasa i Zbirka odjeće i modnog pribora.
U nešto manjoj mjeri, nadopunjujući rad Povijesnog odjela, fundusu Odjela pribrojena je i ostavština javnih službi i ustanova. U samoj jezgri lokalne baštine nalazi se i industrijska (u najširem smislu riječi) baština, od alata i strojeva do obrtničkih i industrijskih proizvoda. Razvrstana je u sljedećim zbirkama: Zbirka dizajna i ambalaže, Zbirka industrijske baštine, Zbirka nacrta i planova i Zbirka školstva.
Kao specijalizirana zbirka vodi se Zbirka željezničarstva Josipa Štimca.
Igor Čulig, kustos Kulturno-povijesnog odjela
tel: 047 615 980 (3)
e-mail: igor.culig@mgk.hr
Građevinskim se aktivnostima na povijesnim građevinama u Karlovcu kontinuirano dislociraju dijelovi građevinskih struktura ili ukrasa koji se nadomještaju novima. Zbirku čine dijelovi građevinskih (arhitektonskih) struktura i primjerci (odnosno dijelovi) ulične opreme kao što su cigle, grede, metalni ulični natpisi. Zbirku aktualizira i potreba za predlošcima i uzorcima povijesnih tehnologija povezana sa suvremenim životom u povijesnim građevinama, u pravilu spomenicima kulture RH.
Zbirku čine tehnički predmeti kojima su opremana karlovačka kućanstva, odnosno koji su služili kao osobni pribor. Prema određenju kućanstva zbirku čine rasvjetna tijela, gramofoni, radioaparati, glačala, kućni satovi, pisaći strojevi, šivaći strojevi... Prema određenju osobne uporabe zbirku čine džepni i ručni satovi, pribor za osobnu njegu, osobni pečati i pribor za pisanje.
Zbirku čini prvenstveno ambalaža (staklena i papirnata) karlovačkih industrijskih proizvoda. Također su zastupljeni srodni predmeti pronađeni u Karlovcu, a čija je uporaba bila učestala. Premda je Karlovac grad čija je apsolutna i relativna proizvodna moć relativno manja nego prije, zbirku aktualizira upravo sadašnja potraga za novim proizvodom.
Zbirku čine kompleksni fondovi organizirani oko korisnika, odnosno stvaratelja građe, u rasponu od sredstava za proizvodnju (alati) do proizvoda te poslovne prepiske i svjedodžbi. Zbirci su priključena i prometala (velocipedi) i tradicionalni cehovski inventar (podzbirka cehalija): cehovske škrinje i pločice te majstorski radovi).
Osim jednog ormara iz 1622. i jedne garniture iz kasnog 18. stoljeća, prevladava materijal iz 19. stoljeća, dakle iz razdoblja bidermajera i historicizma, a nešto manje iz 20. stoljeća. Uz tek nekoliko iznimaka, namještaj je nabavljan od privatnih prodavatelja kao inventar kućanstava karlovačkih građana. U antologijske primjerke ubraja se namještaj Johanna Kraffta (osam komada).
Temelj zbirke su veliki fondovi nacrta koje je stvorio Jakov Šašel (1832. – 1903.), poznati puškar koji se bavio i oltaristikom (dokumentirano s 49 jedinica), i građevinska tvrtka inženjera Nikole Marića (1886. – 1915., 614 jedinica). Povijesni planovi Karlovca datiraju iz 1818. i 1863. godine.
Zbirku čine predmeti kojima je kroz povijest kultiviran izgled i pojava karlovačkoga građanstva: najstarija je građanska haljina iz oko 1880. godine., memorijalnu vrijednost imaju čizme bana Mažuranića koje je Muzeju poklonio član obitelji, štap Mije Krešića... Šeširi, štapovi, lepeze, privjesci i spomenari upotpunjuju sliku o modnim običajima karlovačkoga građanstva. Vremenski je najzastupljenije 20. stoljeće.
Ova zbirka usredotočuje se na često marginalizirane predmete (obično zastupljene u variama) kao što su stolnjaci, tabletići, figurine, suveniri, igračke, oleografije (slike za masovnu potrošnju) često neuzoritog ukusa (kič), koji zapravo pružaju dobar uvid u zbilju povijesnih ambijenata. Od karlovačkih proizvoda ističu se proizvodi tvornice tepiha Dobrowsky.
Zbirka sadržava stolno posuđe i pribor za jelo te kuhinjsko posuđe i pribor. Uobičajeno je posuđe smatrati ranim pokazateljem kvalitete života u kućanstvima, a rast kvalitete nastupa u vremenu znanom kao „zlatno doba” karlovačkog trgovačkog prosperiteta. Podudara se, dakle, sa stilskim razdobljima bidermajera i historicizma. Posve očekivano, zemlje podrijetla većinom su srednjoeuropske, a ponešto dolazi iz Velike Britanije.
Zbirku školstva obilježavaju kompleksni fondovi povezani s određenim polaznicima i ustanovama. Zastupljeni su oprema učionica, nastavna sredstva i pomagala, učenički radovi, dokumentacija o pojedinim polaznicima i izvješća škola. Predmeti datiraju iz 19. i 20. stoljeća.
Zbirka je ustrojena 2014. godine na temelju donacije inženjera prometa Josipa Štimca koji je godinu prije toga otišao u mirovinu. Tijekom svojeg 45-godišnjeg staža na željeznici prikupljao je raznovrsne manje predmete, većinom pri njihovu otpisu iz uporabnog inventara. Većina predmeta nastala je u željezničkim radionicama koje proizvode sve što je potrebno: alate, stajne dijelove, namještaj ureda i čekaonica, tiskovine, odjeću i jednostavniji signalizacijski pribor. Datiraju iz obje polovice 20. stoljeća.