Odjeli i zbirke
Povijesni odjel
Povijesni odjel nastao je iz Odjela za radnički pokret, NOB i socijalističku izgradnju osnovanog 1964. godine. U sastavu Odjela za radnički pokret, NOB i socijalističku izgradnju nalazila se od 1968. godine i Spomen-zbirka obitelji Ribar izložena u rodnoj kući dr. Ivana Ribara u Vukmaniću o kojoj je brinuo domar Antun Colnar, a koja je teško devastirana u Domovinskom ratu.
Nakon Domovinskog rata Odjel je preimenovan u Povijesni odjel te počinje prikupljati, istraživati, zaštićivati, stručno obrađivati i prezentirati muzejsku građu o povijesti grada od njegova nastanka 1579. do 1990. godine.
Dok je Odjel za radnički pokret, NOB i socijalističku izgradnju svojim izložbama obilježavao značajne datume, osobe i događaje iz razdoblja 1941.-1945. godine, Povijesni odjel se bavi temama poput povijesti karlovačke fotografije, karlovačkih istraživača Afrike, Prvog hrvatskog pjevačkog društva „Zora“, povijesti pisane riječi u Karlovcu, života u Karlovcu u Prvom svjetskom ratu, pri čemu nastoji kroz interdisciplinarni pristup sagledati i afirmirati karlovačke posebnosti u lokalnom, nacionalnom i europskom kontekstu. Tako je izložba „AfriKA – Karlovčani u Africi u drugoj polovini 19. i početkom 20. stoljeća“ dobila posebno priznanje Hrvatskog muzejskog društva za 2013. godinu.
Osim toga, muzejska građa se prezentira na nacionalnim i međunarodnim kongresima, u znanstvenim i stručnim člancima, monografijama, katalozima zbirki i izložbi, kao i korištenjem novih medija.
Od 2016. godine Odjel je posvećen popularizaciji povijesti sudjelujući u nacionalnoj manifestaciji Dan povijesti u sklopu Festivala povijesti – Kliofesta.
Osim predmeta nekadašnjeg Odjela za radnički pokret, NOB i socijalističku izgradnju koji danas čine Zbirku NOB-a i socijalističke izgradnje, građa Povijesnog odjela organizirana je prema vrsti građe u sljedeće zbirke: Zbirka dokumentarne građe, Zbirka fotografija, fotografske opreme i pribora, Zbirka odlikovanja, medalja i plaketa, Zbirka odora, zastava i lenti, Zbirka oružja i vojne opreme, Zbirka razglednica i čestitki, Zbirka NOB-a i socijalističke izgradnje, Zbirka varia.
Odjel su tijekom proteklih godina vodili kustosi Antun Strzalkowski (1964.-1967.), Milkica Vuković (1968.-1977.), Milica (Banda) Radojčić (1978.-1980.; 1986.-1993.), Branko Budimir Bekan (1981.-1984.) i Želimir Miklić (1984.-1986.). Od 1996. godine voditeljica odjela je muzejska savjetnica mr. sc. Sanda (Stepinac) Kočevar.
mr. sc. Sanda Kočevar, muzejska savjetnica, kustosica Povijesnog odjela
tel: 047 615 980 (4)
e-mail: sanda.kocevar@mgk.hr
Zbirka dokumentarne građe obuhvaća rukopisnu i tiskanu građu od 18. stoljeća do 1990. godine. U vrlo raznolikoj zbirci ističu se Povelja Franje I. s privilegijama Gradu Karlovcu iz 1830. godine i Povelja Ferdinanda I. iz 1846. godine, građa cehova i građanskih društava te fonda Prvog hrvatskog pjevačkog društva „Zora”. Zbirka je digitalizirana i može joj se pristupiti preko Muzejskog online kataloga.
Zbirka fotografija, fotografske opreme i pribora čuva vizualnu memoriju grada Karlovca od 1849. godine do Domovinskog rata. Primaran interes zbirke jesu radovi karlovačkih fotografa te vizure grada i gradskih događanja, fotografije poznatih osoba iz svih sfera društvenog, političkog i kulturnog života, raznih društava, ali i pojedinačnih i obiteljskih portreta Karlovčana. Osim pojedinačnih fotografija tu su i obiteljski albumi, poput albuma obitelji Türk, te fotomonografije Grad Karlovac i njegova okolica (1889.), Slunj i Plitvička jezera (nakon 1892.) i album Jubilarna gospodarska šumarska izložba u Zagrebu 1891. karlovačkog fotografa Hinka Krapeka, stakleni negativi obitelji Fogina te fotografski aparati i pribor.
Zbirka NOB-a i socijalističke izgradnje sljednica je Odjela za radnički pokret, NOB i socijalističku izgradnju. Obuhvaća građu koja ilustrira pojave, događaje, ideje, ljude i razne aspekte njihova javnog i privatnog života u Karlovcu u 20. stoljeću. Zbirku čini raznovrsna građa kojoj je zajednička odrednica vremensko razdoblje nastajanja i/ili upotrebe, a uglavnom se odnosi na Drugi svjetski rat.
Zbirku odlikovanja, medalja i plaketa čine civilna i vojna odlikovanja, medalje i plakete iz 19. i 20. stoljeća, većim dijelom s područja Austro-Ugarske Monarhije i jugoistočne Europe. Uglavnom je riječ o građi karlovačke provenijencije ili građi za koju se može utvrditi veza s događajima, osobama, društvima i ustanovama djelatnošću vezanom za Karlovac. Zbirka je vrijedan izvor za proučavanje političke, gospodarske i društvene povijesti Karlovca.
Zbirka odora, zastava i lenti sadržava dijelove vojnih uniformi iz razdoblja Austro-Ugarske Monarhije, Drugog svjetskog rata te SFRJ-a kao i dijelove odora pripadnika određenog poziva. Osim uniformi u zbirci se nalaze lente građanskih društava s kraja 19. i početka 20. stoljeća te zastave i zastavne vrpce građanskih društava, omladinskih radnih brigada kao i službene zastave iz razdoblja 1945. – 1990. godine. U zbirci se ističu magnatski lanac, zastava i lenta Obrtničko-radničkog pjevačkog društva „Nada”, sokolska kapa, vatrogasne kacige, bluza zastavnika 96. karlovačke pješačke pukovnije.
Zbirka oružja i vojne opreme obuhvaća raznovrsne primjerke hladnog i vatrenog oružja. Većina oružja potječe iz 19. i 20. stoljeća iako ima i starijih primjeraka. Zbirka je teško devastirana u Domovinskom ratu. U zbirci se posebice ističu primjerci pušaka izrađenih u domaćoj oružarskoj radionici poznatog karlovačkog puškara Jakova Šašela.
Razglednice i čestitke dokumenti su vremena u kojemu se zrcali prošlost grada i koje prate sve njegove mijene. Zbirka razglednica i čestitki obuhvaća uglavnom razglednice grada Karlovca i drugih mjesta Karlovačke županije te čestitke od kraja 19. stoljeća do danas. Najstarija sačuvana razglednica u zbirci s karlovačkim motivom jest razglednica karlovačkog fotografa Hinka Krapeka (1841. – 1915.), koja je putovala 1894. godine.
Zbirka varia sadržajno je raznolika. S obzirom na to da se zbog malog broja predmeta nisu mogle formirati samostalne zbirke, oni su uklopljeni u ovu jedinstvenu i zajedničku zbirku. Većinom se radi o predmetima vezanima uz djelovanje vojarni JNA-a (nastavni filmovi, gramofonske ploče, grbovi, biste, crteži, suveniri, pečati) na području grada Karlovca u razdoblju do 1990. godine.