Odjeli i zbirke
Arheološki odjel
Arheološki odjel Gradskog muzeja Karlovac prikuplja, čuva i izlaže artefakte koji svjedoče o ljudskoj prisutnosti od prapovijesti do novog vijeka. Predmeti su prikupljeni na širem karlovačkom području i razvrstani u šest muzejskih zbirki prema periodu nastanka, uporabi i lokalitetu. Uporabni, ukrasni, kultni keramički, koštani, stakleni i metalni predmeti te kamena plastika razvrstani su prema vremenu nastanka i uporabe u Zbirku prapovijesne građe, Zbirku antičke građe, Zbirku srednjovjekovne građe, Zbirku novovjekovne građe, Numizmatičku zbirku i Muzejsku zbirku Topusko. Istraživanja Arheološkog odjela bila su orijentirana na područje Topuskog, Tursku kosu i okolne lokalitete, a posljednjih nekoliko godina orijentirani smo na uže područje Karlovca istražujući Stari grad Dubovac, karlovačku Zvijezdu, Turanj, Kamensko i dr.
Matea Galetić, kustosica Arheološkog odjela
tel: 047 615 980 (6)
e-mail: matea.galetic@mgk.hr
Iva Alibašić, kustosica Arheološkog odjela
tel: 047 659 093
e-mail: iva.alibasic@mgk.hr
Sadržava više od 500 inventiranih predmeta koji svjedoče o najstarijoj ljudskoj prisutnosti na karlovačkom području. Datiranje predmeta obuhvaća širok vremenski raspon, od otprilike 20 000 g. pr. Kr. do 4. st. pr. Kr., te objedinjuju kameno, bakreno, brončano i željezno doba. Najbrojniji je keramički materijal koji pokazuje raznovrsnost kulturnih fenomena i utjecaja, a malobrojniji su metalni, kameni i koštani predmeti.
Najveća je arheološka zbirka Gradskog muzeja Karlovac i ima više od 1200 inventiranih predmeta, a čine je keramički i metalni predmeti te kamena plastika. Datirani su u razdoblje od prapovijesti do srednjeg vijeka i prikupljeni na lokalitetima Kiringrad, Lasinja, Lončarevac, Nikolino brdo, Perna, Topusko, Turska kosa, Velika Vranovina i dr. Važan dio zbirke čine glineni idoli i drugi predmeti atribuirani Kolapijanima. Do Domovinskog rata u Topuskom je postojao Zavičajni muzej s vrijednom zbirkom predmeta od kojih je dio nepovratno nestao, a zbirka je u osiromašenom obujmu dospjela u Gradski muzej Karlovac.
Obuhvaća više od 160 inventiranih predmeta koji vremenski pripadaju razdoblju antike, odnosno, dio su materijalne kulture Rimljana od 1. do 4. stoljeća, iz vremena dominacije rimske kulture na prostoru karlovačkog Pokuplja. Glavninu zbirke čine brončani ulomci minimalno dviju skulptura pronađenih u rijeci Kupi, metalni, koštani i stakleni nakit, metalno oružje i oruđe, medicinski instrumenti, predmeti za svakodnevnu upotrebu, metalni ključevi kao grobni prilozi i dr. U zbirci se nalaze i rimski nadgrobni spomenici izloženi u dvorištu Muzeja.
Najmanja je arheološka zbirka koja ima 54 inventirana predmeta datirana u razdoblje od početka 5. do prve polovice 15. stoljeća. Predmeti su reprezentativni primjerci srednjovjekovne baštine karlovačkog Pokuplja s brojnim analogijama na susjednim područjima Sjeverne Hrvatske i Slovenije. Najveći dio zbirke čine keramički ulomci posuda, gotički vrčevi i čaše na nogu, a u manjem broju zastupljeni su oružje i vojna oprema od bronce i željeza, oruđe, predmeti za svakodnevnu upotrebu i nakit.
U Zbirci novovjekovne građe nalazi se više od 1000 predmeta datiranih u novi vijek, u razdoblje od kraja 15. do kraja 19. stoljeća, a najveći dio zbirke pripada razdoblju 17. i 18. stoljeća. Predmeti su prikupljeni u arheološkim istraživanjima uz crkve kojima su otkrivena groblja ili pojedinačni grobni ukopi. Zbirku čine različiti keramički, metalni, stakleni, koštani i drveni predmeti od kojih valja izdvojiti dijelove odjeće i obuće (kopčice, dugmad i karičice), nakit (prstenje, ogrlice, privjesci i naušnice), oruđe, oružje, keramičke posude i ulomke posuda, keramičke lulice, drvenu dugmad, perlice od sjemenki, dijelove tkanine i dr.