Godina IV./br. 2, V./br. 1-2, VI./br. 1, svibanj 2007.
Dragi čitatelji,
uočavajući različite tendencije upravljanja kulturnom baštinom našega grada, zamolili smo istaknutu hrvatsku povjesničarku umjetnosti s dugogodišnjom muzejskom karijerom, Nadu Vrkljan-Križić, za osvrt na poslanje muzeja u suvremenom društvu i njeno viđenje odnosa grada i muzeja iz karlovačke perspektive.
Naime, 18. siječnja ove godine, Gradskom muzeju Karlovac je na upravljanje i korištenje dodijeljeno povijesno pogranično uporište Turanj na Korani, nekadašnja predstraža karlovačke tvrđave. Njen strateški značaj potvrđen je i u Domovinskom ratu, što ga dokumentira i ondje smještena zbirka naoružanja čiji status valja riješiti unutar muzejske ustanove.
Istovremeno, u Karlovcu je najavljen veliki projekt revitalizacije povijesne jezgre što bi ga trebalo provesti na obzoru europskih integracija. Shvaćen kao veliki izazov i za naš muzej, potaknuo nas je na intervju s jednom od voditeljica najavljenog projekta, mr. sc. Marijanom Tomičić.
Novi europski vidici aktualiziraju i značenje naše etnografske baštine kao doprinos europskoj kulturnoj raznolikosti. Stoga predstavljamo idejni projekt etnosela stvoren u Gradskom muzeju Karlovac.
Uz uobičajene rubrike u kojima predstavljamo nove akvizicije, konzervatorsko-restauratorske radove, terenska istraživanja te kronologiju izložbi i zbivanja u našoj ustanovi, donosimo i jednu novu, ”Suglasja”, kako bismo predočili na koji se način upravljanje zbirkama dodiruje s kulturnim kretanjima u gradu.
urednice